Macskák klubja

Ez az oldal a macskákról és az én édes 2 éves cicámról szól, Kormiról!

 




Cicák esetében is nagyon fontos a betegségek korai felisme-rése. Figyeljünk a jelekre! A macskák leggyakoribb megbetegedése a gyomor- és bélgyulladás. (Panleucopenia), amelyet parvovírus okoz. A megbetegedés elsősorban kölyökkorban jelentkezik, jellemzően ősszel és tavasszal.


A betegség járványszerűen terjed, a beteg macskák a váladékukkal és bélsarukkal fertőzik meg a fajtársaikat. A vírus bekerül az állat véráramába és így a vérképző szervekhez eljutva, károsítja azokat. A fertőzés csökkenti a fehérvérsejtek számát és bélgyulladást okoz.

Ha az állat vemhes vetélés is lehet a betegség következménye, vagy a kismacskák fejlődési rendellenességgel jöhetnek a világra. A betegség átvészelése esetén életre szóló immunitás alakul ki.

A betegség lappangási ideje mindössze 2-5 nap, ami után már a komoly tünetek jelentkeznek. Ez lehet hányás, hasmenés és nagyon magas láz. A betegség csak akkor gyógyítható, ha időben felismerik és kezelik. Megelőzésére pedig elengedhetetlen a rendszeres immunizáció. A legjobb ha olyan gyógyszer formájában, ami több betegség ellen is véd.

A gyógykezelés alatt nagyon fontos a folyadékpótlás és az antibiotikus kezelés is. A halálozási arány sajnos elég magas, de ha a cica átvészeli az első pár napot már elég jók a túlélés esélyei.

 

Aujeszky-féle betegség (álveszettség)



Sajnos minden esetben halálos kimenetelű betegség az álveszettség, mely hasonló tünetekkel jár, mint a veszettség. A kutyák vagy macskák nyers hús elfogyasztásával fertőződhetnek meg. A vírust egészséges sertések is hordozhatják, főleg a gégehús. Fertőzés esetén az első tünetetek néhány nappal az étel elfogyasztása után jelentkeznek. A vírus a veszettséghez hasonlóan az idegrendszerre hat. Ingerlékenység, nyálazás és kíméletlen vakarózás a legjellemzőbb tünetegyüttes. Egy-két nap leforgása alatt az állat állapota nagyon súlyossá válik, végül pedig elpusztul. 


Az álveszettség és a veszettség közötti különbség, hogy ez előbbinél állkapocsbénulás nem alakul ki. A betegség sajnos a mai állás szerint gyógyíthatatlan, így csak a megelőzés lehet a megoldás. Sertéshúst, belsőséget csak főzve vagy sütve adjunk a kutyának vagy macskának!





Leukózis

A macskaleukózis daganatos megbetegedéssel járó betegség, amely csökkenti a szervezet védekezőképességét és megbetegítheti a nyirok - valamint a vérképző szerveket.

A világszerte igen gyakori betegség leggyakrabban nyállal terjed, és minden életkorban elérheti a cicát. Tünetei sokszor csak évek múltán jelentkeznek. A betegséget nyirokduzzanat, étvágytalanság és láz kíséri. A betegség nem gyógyítható, kezeléssel csak rövid ideig lehet az állat állapotán javítani. A betegség igen hosszú leforgású, gyakran hónapokig is tart a leépülés. Mivel a betegség sikerrel nem kezelhető, így ellene az egyetlen megoldást a vakcinázás jelenthet. Sajnos ez sem minden esetben hatékony, mert a már hordozó egyedek nem reagálnak pozitívan a kezelésre.
 

 

Panleukopenia és Feline Viral Rhinotracheitis

Macskafélék fertőző hashártyagyulladása. Elsősorban hasüregi fertőzést okoz, de megtámadhatja a májat, a vesét, az idegrendszert és az agyat is. Főleg három évesnél fiatalabb állatokra veszélyes. Mindig halálos kimenetelű. Negatív vérteszt után, első oltás 16 hetes korban - bár erről a védőoltásról, pontosabban a hatásosságáról, az állatorvosok között is megoszlanak a vélemények.

 

Veszettség

Ez a legveszélyesebb, állattól kapható betegség. Nagyon fertőző, a beteg állat nyálával terjed. Mindig halállal végződik. Elsősorban kijáró macskáknál fontos, de külföldre történő utazáskor elengedhetetlen. Első oltás 12 hetes korban.

 

Férgesség

A macska többnyire fertőzött rágcsáló - ill. nyers hal, hús - elfogyasztásával kaphat férgességet. Az anyaállat a tejével is megfertőzheti a kölyköket. Kölyökmacskáknál először 6 és 12 hetes kor között két alkalommal kell féreghajtást végezni. Kijáró macskáknál félévente, egyéb esetekben évente tanácsos megismételni.

 

FIV

Macskafélék szerzett immunhiányos betegsége. Hasonló az ember AIDS-vírusához, de csak macskákat fertőz. Nyállal terjed, védőoltás ellene nincs. A tenyésztésbe vett állatoknál elengedhetetlen a negatív teszt, mely vérvétellel állapítható meg.

 

HCM

Szívizom elfajulás. Bármely korban felléphet. Oka lehet veleszületett szívbetegség, de okozhatja vírusfertőzés, autóallergia, mérgek és a taurin hiánya is. Ultrahangos vizsgálattal kimutatható, melyet érdemes 1 éves korban, és utána 2 évente elvégeztetni.

 

PKD

Policisztás veserák. Dominánsan öröklődik. Védőoltás ellene nincs. Ultrahangos szűréssel lehet megállapítani, hogy a macska negatív-e.

 

Bőrgombásodás

Emberre is átterjedő fertőzés. Simogatással terjed. Tünetmentes, egészségesnek látszó macskák is terjeszthetik. A kisgyermekek fertőződhetnek meg a legkönnyebben. Védőoltás már létezik ellene, mely a már megbetegedett állatok gyógykezelésére is alkalmas. Első oltás 18 hetes korban.

 

Toxoplazmózis

Emberre is átterjedő fertőzés. Terhes nőkre veszélyes, mivel magzati károsodást okozhat. A macska kórokozóval szennyezett nyers hús, vagy rágcsáló elfogyasztásával fertőződhet. Emberre az állat székletéből, vagy nyers hús fogyasztásával kerülhet át a kórokozó. (Ezért is fontos, hogy az állat nyers élelmiszert ne nagyon fogyasszon.) Védőoltás ellene nincs.

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 5
Tegnapi: 2
Heti: 5
Havi: 142
Össz.: 16 512

Látogatottság növelés
Oldal: Betegségek
Macskák klubja - © 2008 - 2024 - catsclub.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen adja a tárhelyet, és minden szolgáltatása a jövőben is ingyen ...

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »